Ha valaki saját idejét, energiáját arra fordítja, hogy alkosson, legyen az tojásfestés, horgolás vagy bármi más technika, nem csak magának okoz örömet, hanem a környezetének is, aki részese lehet tevékenységének.
Azon túl nem csak a szabadidő hasznos eltöltéséről van szó, hanem szó szerint egy terápiának is gondolom. Alkotni öröm, belefeledkezni az éppen végzett munkába, kíváncsian várni a végeredményt egy folyamatos izgalmi állapot. Ha az ember egy közösségben végzi, akkor még fokozottabban érintheti, ugyanis tapasztalatom, hogy olyankor egymást segítve, motiválva teszik, valamint a közösség egybekovácsolása sem mellékes tényező.
Tojásfestő népi iparművészként minden évben kíváncsian figyelem környezetem alkotni szerető társait, várom, hogy mik kerülnek ki kezük közül.
Most megtisztelve érzem magam, hogy mások munkáit megtekintve vélemény formálhatok. Különösen érdekes számomra látni, hányféle technikával készültek ezek az alkotások. Azt nem titkolom, hogy szívem csücske a viaszolt tojás, és örültem, hogy ezekből többet is láttam, ráadásul több színűeket is. Gratulálok készítőiknek! Ezeket az alkotásokat előre meg kell tervezni, tudni kell, melyik felület milyen színű lesz, a vonalak megrajzolása, majd a tojás festése után még mindig nem látni a kész művet, ha több színt használunk, újra viaszolni, újra festeni, aztán száradás után leolvasztani a viaszt, és csak akkor látjuk a végeredmény, ami egy csoda!
Egy pár szót említenék a többi technikáról:
A horgolt díszítés: mai napig nagyon szeretek horgolni, és ugyan ezzel a technikával nem díszítek tojást, de látom benne a rengeteg munkát. Ugyanúgy előre kell tervezni, hogy szépen felfeküdjön a tojás különös formájára az anyag.
Valamikor én is kipróbáltam azt a módszert, hogy fonállal tekerjük körbe a tojás, tudom, hogy ez is milyen precíz munkát igényel főleg, ha olyan vékony a fonal, mint a képen látható.
A horgolt-kötött technikával készült figurák is nagyon sok munkát, hozzáértést kívánnak, magamról tudom, alig lehet abbahagyni, egyik figura hozza a másikat, megunhatatlan. Ebből is láttam nagyon szép példákat.
A mézeskalács egy tojásfestőnek szintén a szívügye, szinte testvérek a kézművességben, bár én csak karácsony előtt szoktam készíteni, és ha jövőre lenne időm rá, biztosan készítenék.
Nagy kézügyességet igényel a szabadkézzel festett Jézus ábrázolása a tojáson, nagyon tudni kell az arányokat eltalálni: ha szemből nézem a tojást - és ahogy korábban is említettem, egy nem igazán szabályos formára ábrázolunk - egy kicsit torzulhat is a kép, tehát arra kell törekedni, hogy lássam az ábrázolni kívánt képet. Ez sikerült!
Az újságpapír fonás technikája első ránézésre könnyűnek tűnik, de nem az. Főleg, ha olyan kis méretben dolgozunk, mint egy tojás. És aki nem ismeri, nem is tudja, hogy előre el kell készíteni a kis hengereket, nem is akárhogyan, hogy azok egymásba fűzhetőek legyenek.
Ha filc anyagból vagy textilből varrunk dísztárgyakat, ott is szintén tudni kell jól párosítani a színeket, formákat, szalagokat, figyelve az arányokra, az öltések egyenletességére, a kitömés mértékére.
A dekupázs technika (szalvéta felragasztása) sem olyan könnyű, mint gondolnánk. Szintén nagyon jól kell kiválasztani az ábrázolást, amit a tojás gömbölyded felületére szeretnénk felvinni. Sok múlik a ragasztáson, hogy szép sima felületet kapjunk. És a szalvéta felragasztásához nagyon finom kéz kell, ugyanis könnyen szakad.
A hímzett anyagból varrott tojásnál nagyon jól kell eltalálni, hogy a motívum a fókuszba kerüljön. Ha valaki szépen tud hímezni, már az is nagy dolog, de hogy ezt tojás formájában is megvalósítsa, nagyon szép ötlet.
Gratulálok a részt vevő alkotóknak, kívánom, hogy mindig legyen kedvük, idejük, türelmük készíteni valamit, amivel megajándékozhatják magukat és környezetüket is. Mikor gyerekekkel dolgozom, sokszor említem nekik, ne a tökéletességre törekedjünk, hanem ha ránézünk alkotásunkra, öröm járja át lelkünket. Ez a lényeg!
További jó munkát és egészséget kívánok minden résztvevőnek!
Dömötör Andrea
népi iparművész
Az online kiállításra küldött hímestojásokat a Galériában (https://eletetazeveknek.hu/galeria) lehet megnézni. Érdemes!